Cupore tukee Museoliittoa museoiden vaikuttavuusmallin kehittämisessä

Uutiset   7.9.2026  

Cupore toteuttaa Suomen museoliitolle asiantuntijatyön, jonka tavoitteena on kehittää museoiden vaikuttavuuden arviointiin tarkoitettua vaikuttavuusmallia ja sen indikaattoreita.

Työn ensimmäisessä vaiheessa tarkastellaan Museoliiton vaikuttavuusmallin pilottivaiheen kyselyssä saatuja tuloksia yhdessä pilottiin osallistuneiden museoiden kanssa. Hankkeen toisessa vaiheessa Cupore osallistuu indikaattoreiden jatkokehittelyyn sekä kokoavan dashboardin suunnitteluun ja laatimiseen. Tavoitteena on muodostaa toimiva ja visuaalisesti selkeä kokonaisuus, joka tukee museoiden vaikuttavuuden seurantaa ja tulosten hyödyntämistä.
Hanke toteutetaan vuoden 2026 loppuun mennessä. Cuporessa hanketta johtaa erikoistutkija Maria Hirvi-Ijäs, ja tiimiin kuuluvat myös erikoistutkijat Sakarias Sokka ja Sari Karttunen.